Wielkość czcionki: |
Kontrast strony:

Żłobek Ptyś

Żłobek „Ptyś” to miejsce dla każdego dziecka, które chce poznawać świat i zdobywać nowe umiejętności. Jest to miejsce, gdzie w miłej atmosferze i wśród rówieśników dzieci mogą pokonywać swoje małe przeszkody, spędzać miło czas. Dzieci czerpią radość z przebywania w żłobku. Kształcąc samodzielność, budują wiarę we własne siły.

Żłobek Ptyś jest miejscem, do którego dzieci  będą chciały wracać codzienne.

 

Poprzez współpracę z rodzicami budujemy prawidłowy proces rozwoju dziecka. Żłobek jest przestrzenią, w której dzieci mogą kontynuować rozwój umiejętności i nawyków kształtowanych
w środowisku rodzinnym.

 

Kształtujemy nawyki higieniczne u dzieci. Uczymy samodzielnego ubierania i rozbierania się, samodzielnego picia z kubeczka i jedzenia. Kształtujemy u dzieci nawyk mycia, sygnalizowania potrzeb fizjologicznych oraz korzystania z nocnika. Aktywnie rozwijamy mowę i myślenie u dzieci. Uczymy dzieci stosowania magicznych słów grzecznościowych: proszę, dziękuję, przepraszam. Uczymy zachowania się przy stole,  prostych nawyków porządkowych (wspólne sprzątanie po skończonej zabawie). Rozwijamy umiejętności radzenia sobie w grupie, uczymy współpracy w zabawie z rówieśnikami.

 

Duży nacisk kładziemy na adaptację. Dzieci, przygodę ze żłobkiem rozpoczynają już w domu, m. in. słuchając opowiadań rodziców o żłobku, oglądają zdjęcia żłobka. To bardzo ważny element przystosowawczy dla dziecka i opiekunek.
W zależności od wieku dziecka, jego przywiązania do rodzica i reakcji na nowe otoczenie ustalamy kilka spotkań: spotkanie z kluczowym opiekunem dziecka, wizyty w ogrodzie podczas miesięcy wakacyjnych. Pozwalamy dziecku zapoznać się z nowym otoczeniem, zabawkami oraz salą. W następnych dniach, zachęcamy dziecko do wspólnej zabawy. Staramy się znaleźć coś, co w sposób szczególny spodoba się dziecku. Stopniowo odwracamy uwagę od rodzica, a po pewnym czasie pozwalamy rodzicowi na stopniowe opuszczenie sali.

 

Opieka nad dziećmi realizowana jest w oparciu o rytm dnia, który uwzględnia potrzeby w zakresie odpoczynku, zabaw edukacyjnych i aktywności.

Sale wyposażone są w pomoce i zabawki do zajęć edukacyjnych posiadające atesty bezpieczeństwa, mające służyć rozwojowi dzieci.

Sale są monitorowane. Żłobek posiada dodatkowe zabezpieczenia przed dostępem osób postronnych.

Dbamy o codzienny pobyt na świeżym powietrzu, przeszkodę stanowią jedynie niekorzystne warunki pogodowe oraz zła jakość powietrza. Żłobek posiada duży ogród z naturalną nawierzchnią.

 

Posiłki przygotowywane są w ramach własnej kuchni według opracowanego jadłospisu, zgodne z aktualną wiedzą dotyczącą norm żywienia małych dzieci. Diety ustalane są w ścisłej współpracy z rodzicami (tygodniowy jadłospis).

W kuchni jest także miejsce na kreatywność i realizację życzeń podopiecznych (domowy kisiel lub ciasto). W jadłospisach uwzględniamy przyzwyczajenia smakowe dzieci, dbamy o kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych.