Drodzy Rodzice!
Pójście do żłobka to ważne wydarzenie dla całej rodziny, ale przede wszystkim duża zmiana w życiu dziecka. Współpraca z rodziną ma podstawowe znaczenie dla funkcjonowania dziecka w żłobku, powinna opierać się na obopólnym zaufaniu, wspólnych działaniach i uzgodnieniach.
W Poznańskim Zespole Żłobków adaptacja jest stopniowa i odbywa się z udziałem rodzica lub innej bliskiej osoby. Poprzez udział w procesie adaptacji, rodzice nabywają zaufanie do opiekunów. Adaptacja wstępna rozpoczyna się już ok. 2 miesiące przed przyjściem dziecka do żłobka. Rodzice otrzymują wskazówki, jak przygotować dziecko do zmiany, jaką jest żłobek. Niezwykle istotna jest obecność bliskiej dziecku osoby podczas pierwszych dni pobytu w żłobku. Wsparcie i poczucie bezpieczeństwa, jakie daje dziecku buduje podstawę do relacji z opiekunem, który stopniowo przejmuje opiekę nad dzieckiem.
Szczegółowo opisany przebieg adaptacji znajdziecie Państwo w naszym: http://programie adaptacji
W czasie adaptacji ważne jest, aby zachować spokój i być uważnym na potrzeby dziecka. Podczas pierwszych dni w żłobku rodzic stopniowo przekazuje opiekę nad dzieckiem opiekunowi kluczowemu. Pierwsze rozstania są trudne dla dziecka i rodzica. Dziecko wyczuje emocje dorosłego, dlatego bardzo ważne jest, aby rodzice mieli pozytywne nastawienie do żłobka. Pomocne jest wprowadzenie rytuału ułatwiającego rozstanie, może to być: przytulenie, buziak, pa pa. Pożegnanie należy traktować jako coś naturalnego i skupić się na tym, jak je ułatwić, nie jak go uniknąć.
Dziecko w czasie adaptacji powinno mieć poczucie bezpieczeństwa i stałości. Starajmy się unikać zbyt wielu zmian w życiu dziecka.
Przed przyjściem do żłobka trzeba przygotować dziecku rzeczy, które będą namiastką domu. Może to być ulubiony pluszak, samochodzik, zdjęcie rodziny. Mała rzecz, a w trudnych momentach potrafi zdziałać cuda. Dodatkowo ważne jest, aby po przyjściu ze żłobka poświęcić dziecku dużo uwagi.